23.11.2017

Диплом I степени республиканского конкурса литературных музеев (экспозиций) учреждений образования

В соответствии с планом проведения основных мероприятий в рамках республиканской акции учащейся молодежи «Жыву ў Беларусі і тым ганаруся» на 2016-2018 годы с марта по ноябрь 2017 года проведен...

Поздравляем победителей конкурса!!!

В соответствии с планом проведения основных мероприятий в рамках республиканской акции учащейся молодежи "Жыву ў Беларусі і тым ганаруся" на 2016-2018 годы с марта по ноябрь 2017 года проведен республиканский конкурс литературных музеев (экспозиций) учреждений образования.

Конкурс проводился по двум номинациям: "Литературный музей", "Литературная экспозиция".

В республиканском этапе конкурса приняло участие 44 работы: в номинации "Литературный музей" 28 работ, в номинации "Литературная экспозиция" –16 работ.

Рассмотрев конкурсные материалы на их соответствие цели, задачам и условиям конкурса, республиканское жюри приняло решение наградить победителей и призеров:

В номинации "Литературная экспозиция":

Дипломом I степени Министерства образования Республики Беларусь – историко-краеведческий музей ГУО "Гимназия г. Белоозерска" Березовского района Брестской области (руководители Демидович Светлана Алексеевна, Скорина Галина Васильевна);

Из статьи в "Настаўніцкай газеце" по итогам конкурса:

Вянок у гонар класіка

23.11.2017 11:04 Адукацыйная прастора без каментарыяў

Самыя нешматлікія з усіх музеяў устаноў адукацыі, але ў той жа час самыя творчыя, паэтычныя, узнёслыя, рамантычныя — гэта школьныя літаратурныя музеі і літаратурныя экспазіцыі. Лепшыя з іх былі вызначаны па выніках рэспубліканскага конкурсу акцыі "Жыву ў Беларусі і тым ганаруся".

У якім яшчэ музеі, акрамя гісторыка-краязнаўчага музея гімназіі Белаазёрска Бярозаўскага раёна, захоўваюцца ўнікальныя карціны, створаныя Нінай Мацяш у прыдуманым ёй стылі пёркаграфіі? Толькі ў Белаазёрску!

"Копіі карцін размешчаны на стэндах у стылізаванай форме крыжа, які сімвалізуе фізічныя пакуты паэтэсы (Ніна Іосіфаўна не магла хадзіць і перамяшчалася ў інваліднай калясцы). Цэнтральная перакладзіна змяшчае карціну, а на бакавых знаходзяцца вытрымкі з вершаў, што маюць афарыстычнае значэнне. Напрыклад, "Дасканаліць самога сябе азначае спрыяць дасканаленню свету цэлага" ці "Душа ў такой аддалечы лунае, куды зямное смецце не сягне”, — вось невялікая вытрымка з экскурсіі па музеі гімназіі Белаазёрска. Дарэчы, падчас яе гучаць словы не толькі вучняў-экскурсаводаў, але і голас самой Ніны Мацяш пра маму, тату, калі паказваюцца відэафайлы, што захоўваюцца ў фондах музея.

Цікавая экскурсія, прыгожа аформленая конкурсная работа, таму і вынік заканамерны: гісторыка-краязнаўчы музей гімназіі Белаазёрска (кіраўнікі С.А.Дземідовіч і Г.В.Скарына) стаў пераможцам у намінацыі "Літаратурная экспазіцыя" і заваяваў дыплом І ступені Міністэрства адукацыі.